Kort & Dokumentar Filmskolen

Lange Kurser

Det store filmmanuskript
Professionel dokumentarfilm
Det store filminstruktør kursus
Det store klippekursus

Kurser

Hold=hold
Individuel=individuel

Manuskript & tilrettelæggelse:

Manuskript workshop Hold-kursus
Dramaturgi basis Hold-kursus
Skriv en film Hold-kursus

Dokumentarfilm & tv:

Dokumentarfilmens dramaturgi Hold-kursus

Instruktion & produktion:

Fundraising kursus for kreative Hold-kursus
Filmmusik og klip Hold-kursus

Optageteknik:

Kamera masterclass Hold-kursus Individuel kursus
Film i naturen Hold-kursus
Videokamera kursus Hold-kursus
Kamera workshop Hold-kursus
Lyd & lys på location Hold-kursus

Klipning & postproduktion:

Filmisk klipning og musikklip Hold-kursus
Mac OS X intro kursus Hold-kursus
Pro Tools Hold-kursus
Soundtrack Pro Hold-kursus
Final Cut Pro intro Hold-kursus
Less is more Hold-kursus
Final Cut Pro avanceret Hold-kursus
Final Cut Pro masterclass Individuel kursus
Final Cut Pro for AVID klippere Hold-kursus
Avid for tilrettelæggere Hold-kursus
AVID udvidet Hold-kursus
AVID masterclass Hold-kursus Individuel kursus
Adobe After Effects intro Hold-kursus Individuel kursus
Adobe After Effects avanceret Hold-kursus Individuel kursus
Grading Hold-kursus

Internet & AV-teknik:

Formater & workflows for dummies Hold-kursus

Virksomhedskurser:

Storytelling Crash Course Hold-kursus
Producer din egen film Hold-kursus
Videokamera Crash Course Hold-kursus
Final Cut Pro 1 Hold-kursus
Final Cut Pro 2 Hold-kursus
Avid 1 Hold-kursus
Avid 2 Hold-kursus
Webfilm dramaturgi Hold-kursus

Fundraising kursus for kreative


Fondraising og skrivning af fondsansøgninger er i dag et must for kunstnere. Et fundraising kursus som dette er den helt rigtige måde at starte sine bestræbelser på at finansiere sit projekt. Fondraising kurset giver dig alle redskaber til at søge støtte der hvor pengene findes.


VEJEN TIL FINANSIERING
Medfinansiering er som regel en afgørende forudsætning for at en lang række gode projekter og personlige drømme kan virkeliggøres. Stadig flere ønsker at få del i midlerne og ofte vil dit projekt være blandt mange hundrede mere eller mindre ligeværdige.

Derfor skal dit ansøgningsmateriale til fonde, ministerielle tilskudsordninger etc. være gennemtænkt. Derfor er det et ultimativt mål for os, at din ansøgning i et og alt lever op til AIDA modellen. Det betyder, at dit materiale skal have høj opmærksomhedsværdi og skille sig ud fra mængden (Attention). At det skal vække interesse hos beslutningstageren (Interest). Og ligefrem skabe et ønske om at medvirke til realiseringen og blive krediteret projektet (Desire). Hvorefter du kan være sikker på, at være blandt de få, der indstilles til finansiering (Action).

AIDA modellen fungerer i ansøgning om støtte til videreuddannelse, research, projektudvikling og/eller produktion etc.

PROGRAM

1. dag. Introduktion. Værktøjskassen

2. dag. Workshop: Udarbejdelse af konkret ansøgning under løbende vejledning.

3. dag. Præsentation. Evaluering. Finpudsning. Fondsøgning.


Din projektide testes i et lukket forum. Målet er, at du skal tilegne dig en grundlæggende viden og de nødvendige værktøjer til udarbejdelse af en optimal ansøgning som opfylder AIDA modellen.

UNDERVISNINGEN
Undervisningen er interaktiv og bygger på et intenst samspil mellem underviser og deltagere.

DINE FORUDSÆTNINGER
Alle deltagere har samme udgangspunkt og baggrund for at deltage: Et brændende ønske om se sit projekt realiseret.

Det eneste krav er, at du kommer med en projektide. Det vil naturligvis være en stor fordel hvis du også medbringer dit eget udkast til ansøgning og projektbeskrivelse.

Alle emner er velkomne herunder: Velgørenhed, sport, film, foto, arkitektur, design, musik, journalistik etc. Samt udgivelser, udstillinger og events af enhver art.

Medbring gerne en laptop og/eller papir og skriveredskaber til noter samt udarbejdelse af selve ansøgningen.

Joanna Din Mitchew

OM UNDERVISEREN
Joanna Din Mitchew har arbejdet som fundraiser i 16 år. Herunder som DR TV’s første fundraiser. Som freelancer har Joanna medvirket til at en lang række projekter indenfor film og kultur har opnået støtte og er blevet realiseret.

REFERENCER
Anne:"Jeg har simpelthen fået xx.xxx kr mere fra xxxx. Tusind, tusind tak fordi du lærte mig hvordan man gør".

Kiu: "I have been inspired by the ”fundraising” topic and its components. Not only learning and understanding the subjects and its methods, but I highly admire your approach towards the students, which makes you a likeable persona".

Sidsel: "Jeg har fået stor udbytte af kurset, der var godt struktureret og ”helt nede på jorden”. Joanna er en engageret underviser og det er rigtig godt at få nogle helt konkrete værktøjer og retningslinjer".

Underviser Varighed Mødetid Pris Dato
Joanna Din Mitchew 3 dage 9:30 - 15:30 3800 29.11.2010-01.12.2010
Kort & Dokumentar Filmskolen     Blomstervænget 52     2800 Kgs. Lyngby     Telefon: 35 34 68 00     info@filmkurser.dk